Editace & úprava formátu

Titulky mají svá specifika, která je při jejich tvorbě nutné zohlednit. Která jsou ta nejdůležitější?

Zkracování

Nestačí vzít scénář a rozdělit jej na repliky. Na Shakespearův blankvers byste potřebovali titulkovací plátno přes celé jeviště a ani pak by vám divák asi moc nepoděkoval, protože tak dlouhé titulky by jednoduše nestíhal číst.

Tempo hry

Pokud na scéně panuje dramatické ticho, neměl by tam viset předchozí titulek, natož pak ten následující, který vyzradí, co se bude dít dál. Většina programů umožňuje titulek "shodit", popř. je možné si v těchto pasážích připravit prázdný titulek bez textu.

Dialogy

Zejména u rychlejších dialogů bývá potřeba v rámci jednoho titulku spojit promluvy více postav. V takových případech je záhodno je od sebe opticky odlišit, nejčastěji pomocí spojovníku. Díky němu je na dvouřádkový titulek  možné umístit až 4 kratší promluvy. 

Počet řádků

Pokud vám promítací plátno umožňuje pouštět víceřádkové titulky, nesnažte se ho zaplnit za každou cenu. Dva řádky na jeden jazyk jsou víc než dost. Pouštíte-li více jazykových verzí naráz, klidně zůstaňte u jednoho řádku na jazyk.

Formát

Titulky se připravují nejčastěji ve formátu .txt, ale pro přípravu je možné využívat i jiný textový editor, nebo např. Excel. Konkrétní zápis, popř. symbol oddělující jednotlivé řádky či titulky, závisí na softwaru, ve kterém budete titulky klikat.

Font & barva

Vyjma titulků pro neslyšící je možné nastavit konkrétní typ písma, velikost, barvu a další aspekty (např. kurzívu) většinou již přímo v softwaru, ve kterém budete titulky odbavovat. V praxi se nejvíce titulky bílé nebo žluté, vždy je ale dobré vyzkoušet.

Že vám jde ze všech těch pravidel hlava kolem? Soustřeďte se na podstatnější aspekty představení a přípravu titulků svěřte mně. Obecná pravidla si pohlídám a na specifických požadavcích se domluvíme dle dané hry a technických možností příslušné scény. 

Otázkou chvilky je v naprosté většině i převod již existujících titulků do jiného formátu nebo pro jiný software (např. výroba jednořádkových titulků z původně dvouřádkových, popř. převod z PowerPointu do formátu .txt).

Napište mi: